Gausaus prakaitavo priežastys ir 10 natūralių būdų, kaip to išvengti

Prakaitavimas yra natūralus procesas, padedantis reguliuoti kūno temperatūrą. Tačiau gausus prakaitavimas, žinomas kaip hiperhidrozė, gali būti tiek nepatogus, tiek socialiai nepriimtinas reiškinys. Šiame straipsnyje išnagrinėsime pagrindines gausaus prakaitavimo priežastis ir pateiksime dešimt natūralių būdų, kaip suvaldyti ar sumažinti šį reiškinį.

Prakaitavimo priežastys

Gausus prakaitavimas gali atsirasti dėl įvairių veiksnių, įskaitant:

 1. Genetika: Kai kuriais atvejais hiperhidrozė yra paveldima. Jei šeimoje buvo žmonių, kenčiančių nuo gausaus prakaitavimo, didesnė tikimybė, kad ši būklė pasireikš ir jums.

 2. Hormoniniai pokyčiai: Paauglystė, nėštumas, menopauzė arba endokrininės ligos, pvz., skydliaukės disfunkcija, gali sukelti gausų prakaitavimą.

 3. Medicininės būklės: Tam tikros sveikatos problemos, tokios kaip diabetas, infekcijos, širdies ligos ar Parkinsono liga, taip pat gali skatinti gausų prakaitavimą.

 4. Vaistai: Kai kurie vaistai, pvz., antidepresantai ar vaistai nuo hipertenzijos, gali turėti šalutinį poveikį, skatinantį prakaitavimą.

 5. Mityba ir gyvensena: Aštrus maistas, kofeinas ir alkoholis gali skatinti gausų prakaitavimą, ypač jei išgeriamas nepakankamas vandens kiekis.

 6. Stresas ir emocijos: Stresas, nerimas ar stiprios emocijos taip pat gali provokuoti gausų prakaitavimą.

Sintetinės priemonės nuo prakaitavimo ir kaip jos gali pakenkti

Nors dezodorantai ir antiperspirantai plačiai naudojami dėl jų efektyvumo mažinant prakaito kvapą ir kiekį, jų naudojimas gali turėti ir neigiamų pasekmių. Kaip dezodorantų naudojimas gali pakenkti:

 1. Odos dirginimas: Kai kuriems žmonėms, ypač tiems, kurie turi jautrią odą, dezodorantų sudėtyje esantys chemikalai gali sukelti odos dirginimą, niežėjimą ar išbėrimus. Ingredientai, tokie kaip aliuminio junginiai (naudojami antiperspirantuose), alkoholis ir konservantai gali būti odos dirginimo priežastimi.

 2. Alerginės reakcijos: Kvapiosios medžiagos ir kiti chemikalai dezodorantuose gali sukelti alergines reakcijas. Gali pasireikšti kaip kontaktinis dermatitas, kurį lydi odos paraudimas, niežėjimas ir išbėrimai.

 3. Porų užsikimšimas: Antiperspirantai laikinai užkemša prakaito liaukų kanalus, o tai gali sukelti porų užsikimšimą. Tai ne tik trukdo natūraliai kūno termoreguliacijai, bet gali sukelti odos problemas, tokias kaip spuogai.

 4. Hormonų pusiausvyros trikdymas: Kai kurie moksliniai tyrimai sieja dezodorantų ir antiperspirantų naudojimą su endokrininės sistemos sutrikimais.

 5. Galima kai kurių ligų rizika: Nors nėra galutinai įrodyta, kai kurie tyrimai sieja ilgalaikį antiperspirantų, kuriuose yra aliuminio, naudojimą su tam tikrų ligų, pvz., Alzheimerio ligos ir krūties vėžio, rizika. Tačiau šie ryšiai vis dar tiriami ir nėra vienareikšmiškai patvirtinti.

 6. Aplinkos poveikis: Dezodorantų pakuotė, dažnai pagaminta iš plastiko ar metalo, gali turėti neigiamą poveikį aplinkai, ypač jei nėra tinkamai perdirbama.

Natūralūs būdai, kaip išvengti gausaus prakaitavimo

Norint sumažinti ar suvaldyti gausų prakaitavimą, galima taikyti įvairias natūralias priemones:

 1. Daugiau vandens: Geras hidratacijos lygis padeda reguliuoti kūno temperatūrą ir mažinti prakaitavimą. Gerkite pakankamai vandens per dieną, ypač karštą dieną ar intensyviai sportuojant. https://www.bukitesveiki.lt/blogas/kodel-butina-gerti-vandeni

 2. Šalavijų arbata: Šalavijas turi natūralių antiperspirantinių savybių. Gerkite šalavijų arbatą kasdien, kad sumažintumėte prakaitavimą.

 3. Valgomoji soda: Dėl savo rūgštingumo valgomoji soda gali padėti neutralizuoti kvapus ir sugerti drėgmę. Uždėkite nedidelį kiekį sudrėkintos sodos ant švarių pažastų.

 4. Dėvėkite natūralius audinius: Vilnoniai, medvilniniai ar bambukiniai drabužiai, palyginti su sintetiniais audiniais, leidžia odai kvėpuoti ir sumažina prakaitavimą.

 5. Mitybos pakeitimai: Venkite aštraus maisto, kofeino ir alkoholio, kurie gali skatinti prakaitavimą. Į savo mitybą įtraukite daugiau vaisių ir daržovių, kurie padeda hidratuoti kūną.

 6. Streso valdymas: Atsipalaidavimo technikos, tokios kaip joga, meditacija ar gilus kvėpavimas, gali padėti sumažinti streso sukeltą prakaitavimą. https://www.bukitesveiki.lt/blogas/miegas https://sahadzajoga.lt/

 1. Akupunktūra: Kai kurie tyrimai rodo, kad akupunktūra gali būti efektyvi mažinant hiperhidrozę.

 2. Ėjimas basomis: Reguliarus ėjimas basomis ant žolės ar smėlio gali padėti reguliuoti kūno temperatūrą ir sumažinti prakaitavimą. https://www.bukitesveiki.lt/blogas/zemes-prisilietimo-galia

 3. Žolelių papildai: Tam tikros žolelės, pavyzdžiui, valerijonas ar arnikos žolė, gali padėti reguliuoti nervų sistemą ir sumažinti prakaitavimą. https://www.bukitesveiki.lt/produktai/paks

 4. Reguliarus prausimasis: Dažnas dušas padeda pašalinti bakterijas, kurios sukelia blogą kvapą ir išlaikyti kūną švarų bei gaivų.

Išvada

Nors gausus prakaitavimas gali būti nepatogus, yra daugybė natūralių būdų, kaip jį suvaldyti. Svarbu žinoti priežastis, kodėl tai atsitinka, ir taikyti atitinkamas priemones. Jeigu įprastos priemonės nepadeda, svarbu pasitarti su gydytoju, kad būtų išsiaiškinta, ar nėra rimtesnių sveikatos sutrikimų.

Šaltiniai

Jei norite rasti patikimų straipsnių apie hiperhidrozę, rekomenduoju ieškoti mokslinių straipsnių ir tyrimų per tokias duomenų bazes kaip PubMed ar Google Scholar. Taip pat galite pasitikrinti sveikatos priežiūros organizacijų svetaines, tokias kaip Pasaulio Sveikatos Organizacija (PSO) ar JAV Nacionalinė sveikatos institucija (NIH), kurios teikia moksliniais tyrimais pagrįstą informaciją.

Gausaus prakaitavo priežastys ir 10 natūralių būdų, kaip to išvengti paveikslėlis