Kepenų atsinaujinimo menas: kaip palaikyti šio gyvybiškai svarbaus organo sveikatą

Kepenys mūsų organizme atlieka ypatingą vaidmenį – nuo toksinų šalinimo iki gyvybiškai svarbių medžiagų sintezės. Šis stebuklingas organas atsakingas už daugiau nei 500 skirtingų funkcijų, kurios apima ne tik kenksmingų medžiagų neutralizavimą, bet ir būtinų baltymų, reikalingų kraujo krešėjimui, gamybą, taip pat reguliuoja cholesterolio ir cukraus lygius kraujyje. Unikalus kepenų bruožas yra jų gebėjimas atsinaujinti – nė vienas kitas žmogaus organas negali pasigydyti ar atstatyti pažeistų audinių taip, kaip kepenys. Tačiau, nepaisant šio įspūdingo regeneracinio potencialo, netinkamas mitybos ir gyvenimo būdo pasirinkimas, lėtinis stresas, alkoholio vartojimas ir tam tikrų vaistų poveikis gali smarkiai apsunkinti kepenų darbą ir netgi sutrikdyti jų atsinaujinimo procesą. Todėl svarbu suprasti, kaip galime rūpintis šiuo gyvybiškai svarbiu organu, kad išsaugotume jo sveikatą ir funkcionalumą. Šiame straipsnyje aptarsime, kodėl kepenų sveikata yra tokia svarbi ir kaip mes, remdamiesi moksliniais tyrimais ir geriausiais gyvenimo būdo patarimais, galime padėti kepenims atsinaujinti ir veikti nepriekaištingai.

Kepenų svarba

Kepenys – tai pagrindinė mūsų organizmo laboratorija, vykdanti daugiau nei 500 gyvybiškai svarbių funkcijų. Viena iš pagrindinių – organizmo detoksikacija. Kasdien susiduriame su įvairiomis toksinėmis medžiagomis – nuo aplinkos teršalų iki maisto priedų. Kepenys neutralizuoja šias medžiagas, apsaugodamos mus nuo potencialios žalos. Be to, kepenys atsakingos už būtinų medžiagų, reikalingų kraujo krešėjimui, gamybą. Tai reiškia, kad bet koks sužalojimas nebus mirtinas dėl kraujo netekimo, dėka kepenyse sintetinamų baltymų.

Dar viena svarbi kepenų funkcija – cholesterolio ir kitų riebalų apykaitos reguliavimas. Kepenys ne tik gamina cholesterolį, kuris yra būtinas mūsų ląstelių membranoms ir hormonams, bet ir reguliuoja jo kiekį kraujyje, užkertant kelią širdies ir kraujagyslių ligoms.

Kepenų gebėjimas atsinaujinti tiesiog stulbinantis – net po pažeidimo ar chirurginės intervencijos jos gali atkurti prarastą audinį. Tačiau tam, kad kepenys galėtų efektyviai atlikti visas šias funkcijas ir išlaikyti regeneracinį potencialą, būtina užtikrinti tinkamą jų priežiūrą ir apsaugą nuo kenksmingų įpročių bei medžiagų.

Kepenų atsinaujinimo mechanizmas

Kepenų atsinaujinimo mechanizmas unikalus, rodo šio organo nepaprastą regeneracinį potencialą. Moksliniai tyrimai parodė, kad kepenys vienintelis žmogaus organas, galintis atkurti savo pradinį dydį ir funkciją net po didelės dalies jo pašalinimo ar pažeidimo. Pagrindinį vaidmenį atsinaujinant atlieka hepatocitai – kepenų ląstelės, kurios gali aktyviai dalintis, esant organo pažeidimui.

Kepenų atsinaujinimo procesas prasideda nuo kepenų ląstelių, kurios liko nepažeistos, dalijimosi. Šios ląstelės pradeda intensyviai dalintis, siekiant pakeisti pažeistas ar prarastas ląsteles. Įdomu tai, kad kepenys gali atsinaujinti ir atkurti savo funkcijas net praradus iki 70% savo masės.

Tačiau šis gebėjimas nėra neribotas. Kepenų regeneracinis potencialas priklauso nuo daugelio veiksnių, įskaitant žmogaus bendrą sveikatos būklę, amžių, mitybą ir gyvenimo būdą. Sveikas gyvenimo būdas, subalansuota mityba, turtinga būtiniausiais maistiniais elementais, ir vengimas toksinių medžiagų, pavyzdžiui, alkoholio ir tam tikrų vaistų, gali padėti palaikyti kepenų sveikatą ir užtikrinti efektyvų atsinaujinimą.

Moksliniai tyrimai taip pat parodė, kad tam tikri maistiniai papildai ir žolelės gali skatinti kepenų regeneraciją ir apsaugoti jas nuo pažeidimų. Pavyzdžiui, tikrojo margainio (Silybum marianum) ekstraktas plačiai žinomas dėl kepenų apsaugos ir atsinaujinimo skatinimo savybių.

Tačiau svarbu paminėti, kad nepaisant kepenų gebėjimo atsinaujinti, nuolatinis pažeidimas, ypač dėl lėtinio alkoholizmo ar infekcinių ligų, kaip hepatito, gali sukelti negrįžtamus kepenų pažeidimus ir sutrikdyti jų regeneracinę funkciją. Todėl, siekiant išsaugoti kepenų sveikatą, būtina rūpintis savo gyvenimo būdu ir laiku gydytis, pastebėjus bet kokius kepenų sutrikimų simptomus.

Veiksniai, turintys įtakos kepenų sveikatai

Kepenų sveikatai įtakos turi daugelis veiksnių ir supratimas apie juos labai svarbus norint išlaikyti šio gyvybiškai svarbaus organo funkcionalumą.

Alkoholis. Reguliarus per didelio kiekio alkoholio vartojimas vienas iš pagrindinių kepenų ligų, įskaitant alkoholinę kepenų cirozę ir hepatitą, priežasčių. Alkoholis apsunkina kepenų darbą, kadangi jis turi būti skaidomas ir pašalinamas iš organizmo, o tai ilgainiui sukelia uždegimą ir ląstelių pažeidimus.

Tam tikri vaistai. Skausmo malšinimo ir tam tikrų receptinių medikamentų per didelis ar ilgalaikis vartojimas gali turėti toksišką poveikį kepenims. Pavyzdžiui, acetaminofenas (paracetamolis) esant perdozavimui gali sukelti sunkų kepenų pažeidimą. Kai kurie antibiotikai, ypač vartojami didelėmis dozėmis arba ilgą laiką, gali kauptis kepenyse, sukeldami toksinį poveikį kepenų ląstelėms.

Per didelis riebalų kiekis maiste. Mityba, kurioje vyrauja sočiosios riebalų rūgštys ir pridėtinis cukrus prisideda prie nutukimo ir riebalinės kepenų ligos (NAFLD) vystymosi. NAFLD yra viena iš dažniausiai pasitaikančių kepenų ligų, kuri gali progresuoti iki cirozės ar kepenų vėžio.

Toksinė aplinka. Nuolatinis kontaktas su toksinėmis medžiagomis, tokiomis, kaip pesticidai, pramoniniai tirpikliai ir sunkieji metalai, taip pat turi neigiamą poveikį kepenų sveikatai.

Infekcijos. Virusiniai hepatitai, pavyzdžiui, hepatitas B ir C, yra infekcinės ligos, kurios tiesiogiai veikia kepenis, sukeldamos uždegimą ir ląstelių pažeidimus. Be tinkamo gydymo, šios ligos gali progresuoti iki cirozės ar kepenų vėžio.

Moksliniai tyrimai ir gyvenimiški pavyzdžiai parodo, kad gyvenimo būdo keitimas, tokių kaip mitybos įpročių pakeitimas, reguliarus fizinis aktyvumas ir alkoholio vartojimo mažinimas, gali turėti teigiamą poveikį kepenų sveikatai. Nustatyta, kad žmonės, kurie sumažino sočiųjų riebalų suvartojimą ir padidino skaidulų bei augalinių baltymų kiekį savo mityboje, patyrė kepenų funkcijos pagerėjimą.

Kepenų atsinaujinimo skatinimas

Skatinti kepenų atsinaujinimą ir palaikyti jų sveikatą galima įvairiais būdais. Čia pateikiamos keletas efektyvių strategijų:

Subalansuota mityba:

 • Antioksidantų turintys maisto produktai. Valgykite daug vaisių ir daržovių, ypač turinčių antioksidantų, pavyzdžiui, brokolius, špinatus, paprikas, įvairias uogas. Jie padeda kovoti su laisvaisiais radikalais ir mažinti uždegimą kepenyse.
 • Žolelės ir papildai. Margainio sėklų ekstrakto, ciberžolės, kurkumino turintys maisto papildai dėl savo antioksidacinių savybių skatina kepenų atsinaujinimą.
 • Mažiau toksinų. Sumažinkite alkoholio, perdirbto maisto ir pridėtinio cukraus suvartojimą. Taip sumažinsite kepenų apkrovą.

Fizinis aktyvumas. Reguliarus mankštinimasis. Vidutinio intensyvumo fizinis aktyvumas padeda palaikyti sveiką svorį ir sumažina riebalinės kepenų ligos riziką.

Antsvorio kontrolė. Sveikas svoris sumažina kepenų apkrovą ir riebalinės kepenų ligos riziką.

Geras poilsis ir streso valdymas:

 • Pakankamai miego. Kokybiškas miegas būtinas norint išlaikyti ne tik kepenų sveikatą, bet ir bendrą organizmo būklę.
 • Streso mažinimas. Meditacija, joga, kvėpavimo pratimai ir kiti atsipalaidavimo būdai padės sumažinti streso poveikį kepenims. https://sahadzajoga.lt/

Detoksikacija. Reguliarūs detoksikacijos kursai. Nors mūsų kepenys natūraliai šalina toksinus, tam tikros mitybos pokyčiai, pavyzdžiui, detoksikacinės dietos ar pasninkas, detoksikaciją atliekantys papildai padės atsikratyti toksinų. https://www.bukitesveiki.lt/produktai/detoks

https://www.bukitesveiki.lt/produktai/iaso-tea-original

Reguliarios sveikatos patikros. Kepenų atsinaujinimas ir sveikatos palaikymas reikalauja kompleksinio požiūrio, įskaitant sveikos mitybos, reguliaraus fizinio aktyvumo ir sveiko gyvenimo būdo principų laikymąsi. Atkreipkite dėmesį į savo kepenų sveikatą ir nepamirškite, kad prevencija yra geriausia gydymo forma. Reguliariai tikrinkite kepenų funkciją, ypač jei turite didesnę riziką susirgti kepenų ligomis dėl gyvenimo būdo ar genetinių veiksnių.

Kaip žinoti ar turiu bėdų su kepenimis?

Kepenys neturi skausmo receptorų, todėl negali tiesiogiai sukelti skausmo pojūčio. Tačiau kepenų aplinkiniai audiniai, ypač kepenų kapsulė, kuri yra plona membrana aplink kepenis, turi skausmo receptorius. Kai kepenys išsiplėtę arba kai yra uždegimas, spaudimas gali būti daromas šiai kapsulei, sukeliantis skausmą. Tokiu būdu, nors kepenys ir neturi skausmo receptorių, jų ligos ar būklės gali sukelti skausmą dėl spaudimo aplinkiniams audiniams ar kepenų kapsulei. Kepenų problemos gali būti sudėtingos ir kartais besimptomės iki pažengusių stadijų. Vis dėlto yra keletas požymių ir simptomų, kuriuos galima pastebėti ankstyvoje stadijoje ir kurie gali rodyti, kad su kepenimis kažkas negerai. Jeigu pastebėsite vieną ar kelis iš šių simptomų, svarbu kreiptis į gydytoją, kad būtų atlikti tolesni tyrimai:

 1. Odos ir akių pageltimas (geltonligė). Tai vienas iš aiškiausių kepenų problemų požymių, kai odos ir akių baltymų atspalvis tampa gelsvas. Tai įvyksta dėl bilirubino, pigmento, kuris susidaro senų raudonųjų kraujo kūnelių skilimo metu, kaupimosi kraujyje.

 2. Virškinimo sutrikimai. Kepenys vaidina svarbų vaidmenį virškinimo procese, todėl problemos su kepenimis gali sukelti pykinimą, vėmimą, prastą apetitą ar netgi pilvo pūtimą.

 3. Pilvo skausmai ir patinimas. Ypač skausmai dešinėje pilvo pusėje, po šonkauliais, gali rodyti kepenų uždegimą. Pilvo patinimas gali atsirasti dėl skysčių kaupimosi, žinomo kaip ascitas.

 4. Išmatų ir šlapimo spalvos pasikeitimai. Tamsus šlapimas ir/arba šviesios, molio spalvos išmatos taip pat gali būti kepenų sutrikimų požymis.

 5. Nuovargis ir silpnumas. Nors šie simptomai yra labai bendri ir gali būti susiję su daugybe kitų sveikatos problemų, kartu su kitais požymiais jie gali rodyti kepenų funkcijos sutrikimus.

 6. Niežulys. Odos niežėjimas be aiškios priežasties kartais susijęs su kepenų problemomis.

 7. Kraujavimo ir mėlynių atsiradimas. Jei pastebėjote, kad lengvai atsiranda mėlynės arba ilgiau trunka kraujavimai iš nedidelių įpjovimų, tai gali rodyti kepenų problemą, nes kepenys yra atsakingos už kraujo krešėjimą.

Ar kava gali sumažinti kepenų ligų riziką?

Kavos poveikis kepenims yra intensyviai tyrinėjama tema, ir daugelis mokslinių tyrimų rodo, kad vidutinis kavos vartojimas gali turėti teigiamą poveikį kepenų sveikatai. Vis dėlto svarbu pažymėti, kad per didelis kavos vartojimas gali turėti neigiamų pasekmių, ypač jei kava vartojama su daug cukraus ar riebalų turinčiais priedais.

 1. Rizikos mažinimas. Tyrimai rodo, kad kavos vartojimas gali sumažinti keletą kepenų ligų riziką, įskaitant fibrozę, cirozę ir hepatocelinę karcinomą (kepenų vėžį). Manoma, kad kavos antioksidantai ir priešuždegiminiai komponentai, tokie kaip kofeinas, kahveolis ir klorogeninė rūgštis, gali prisidėti prie šios apsauginės funkcijos.

 2. Pagerina kepenų funkciją. Kavos vartojimas taip pat siejamas su gerėjančiais kepenų funkcijos rodikliais, tokiais kaip mažesnis alaninaminotransferazės (ALT) ir aspartataminotransferazės (AST) lygis kraujyje, reikšmėmis. Šie fermentai dažnai didėja, kai kepenys yra pažeistos ar uždegiminės.

 3. Mažina kepenų riebalų kaupimąsi. Yra įrodymų, kad kava gali padėti mažinti nealkoholinės riebalinės kepenų ligos (NASH) riziką, padėdama kontroliuoti kepenų riebalų kaupimąsi.

Nepaisant teigiamo poveikio, svarbu paminėti, kad per didelis kavos suvartojimas (ypač daugiau nei 4 puodeliai per dieną) kai kuriems žmonėms gali sukelti šalutinį poveikį, tokius kaip nerimas, padidėjęs kraujo spaudimas ar širdies ritmo sutrikimus. Be to, kavos vartojimas kartu su tam tikrais vaistais gali keisti jų veiksmingumą ir metabolizmą kepenyse. Apskritai, kavos vartojimas saikingai, laikomas naudingu kepenų sveikatai. Vis dėlto rekomenduojama vartoti ne daugiau kaip 3-4 puodelius kavos per dieną ir atkreipti dėmesį į bet kokius asmeninius sveikatos pokyčius ar šalutinius poveikius. Svarbu paminėti, kad kava neturėtų būti vienintelė priemonė kepenų sveikatos palaikymui. Subalansuota mityba, reguliari fizinė veikla ir sveikos gyvensenos pasirinkimai taip pat būtini.

Stebuklingas eliksyras - vanduo

Geriamojo vandens vartojimas yra labai svarbus žmogaus sveikatai, įskaitant kepenų sveikatą. Kepenys atlieka svarbų vaidmenį organizmo detoksikacijos procese, padėdamos šalinti toksinus iš kraujo ir gaminti svarbias baltymų medžiagas. Vanduo gyvybiškai svarbus šiems procesams, nes jis padeda palaikyti tinkamą kraujo tūrį ir skatina toksinų pašalinimą per šlapimą. Štai keletas pagrindinių geriamojo vandens įtakos kepenims aspektų:

1. Detoksikacija

Vanduo padeda skystinti kraują, o tai palengvina kepenų darbą filtruojant toksinus. Geriant pakankamai vandens, kepenys efektyviau pašalina toksinus ir kitas nepageidaujamas medžiagas iš organizmo.

2. Metabolizmo skatinimas

Vanduo veikia kaip katalizatorius daugelyje metabolinių procesų, įskaitant tuos, kurie vyksta kepenyse. Hidratacija padeda optimizuoti šiuos procesus, užtikrinant, kad kepenys veiktų efektyviai.

3. Uždegimo mažinimas

Pakankamas vandens vartojimas gali padėti mažinti organizme vykstančius uždegimus. Uždegimas yra daugelio kepenų ligų, įskaitant hepatitą ir cirozę, pirmtakas.

4. Optimalios kraujo tėkmės palaikymas

Hidratacija padeda išlaikyti tinkamą kraujo tėkmę ir spaudimą, kurie yra svarbūs veiksniai, užtikrinantys, kad kepenys gautų reikiamą deguonies ir maistinių medžiagų kiekį.

5. Žarnyno judesių skatinimas

Vanduo padeda užtikrinti reguliarius žarnyno judesius, mažindamas vidurių užkietėjimą. Tai svarbu, nes žarnyno judesiai padeda pašalinti toksinus iš organizmo per išmatas, mažinant apkrovą kepenims.

Rekomenduojamas vandens kiekis. Suaugusiam žmogui rekomenduojama išgerti maždaug 8-10 stiklinių vandens per dieną, bet šis kiekis gali skirtis priklausomai nuo individualių poreikių, fizinio aktyvumo lygio ir aplinkos temperatūros. Svarbu atsiminti, kad per didelis vandens suvartojimas taip pat gali būti žalingas, todėl reikėtų vengti ekstremalių kiekių.

Omega-3 riebalų rūgščių nauda kepenims

Omega-3 riebalų rūgštys, ypač dokozaheksaeno rūgštis (DHR) labai svarbios žmogaus sveikatai, įskaitant kepenų funkciją. Tai polinesočiosios riebalų rūgštys, kurios yra būtinos mūsų organizmo normaliam veikimui, bet kurių organizmas pats negamina, todėl jas reikia gauti su maistu. Omega-3 riebalų rūgštys, įskaitant DHR, turi keletą svarbių vaidmenų organizme, įskaitant uždegimo mažinimą, širdies sveikatos gerinimą ir smegenų funkcijos palaikymą. Jos taip pat gali turėti teigiamą poveikį kepenų sveikatai:

 1. Uždegimo mažinimas. Omega-3 riebalų rūgštys turi stiprias priešuždegimines savybes, kurios gali padėti mažinti kepenų uždegimą. Tai ypač svarbu gydant tokius sutrikimus kaip nealkoholinė riebalinė kepenų liga (NASH) ir hepatitas.

 2. Fibrozės prevencija. Yra duomenų, kad omega-3 riebalų rūgštys gali lėtinti ar net užkirsti kelią kepenų fibrozei – būklei, kai normalus kepenų audinys pakeičiamas randiniu audiniu.

 3. Cholesterolio ir trigliceridų mažinimas. Omega-3 riebalų rūgštys gali padėti mažinti kraujyje esančių trigliceridų lygį, kuris svarbus kepenų sveikatai, nes aukštas trigliceridų lygis susijęs su riebalų kaupimusi kepenyse.

 4. Insulino jautrumo gerinimas. Omega-3 riebalų rūgštys gali pagerinti insulino jautrumą, kas yra svarbu, nes mažesnis insulino jautrumas yra susijęs su padidėjusia nealkoholinės riebalų kepenų ligos rizika. DHR gali padėti reguliuoti cukraus kiekį kraujyje ir sumažinti insulino rezistenciją.

Geriausi omega-3 riebalų rūgščių šaltiniai

 • Riebios žuvys (pvz., lašiša, skumbrė, sardinės)
 • Linų sėmenys ir linų sėmenų aliejus
 • Chia sėklos
 • Graikiniai riešutai
 • Papildai, kurių sudėtyje yra Eikozapentaeno rūgštis ir Dokozaheksaeno rūgštis. Ypač reikalingi tiems žmonėms, kurie mažai valgo žuvies ir mano, kad jų mityba nesubalansuota. https://www.bukitesveiki.lt/produktai/mega

Diagnostika

Kepenų ligų diagnostikai naudojamos įvairios priemonės ir metodai, kurie padeda nustatyti kepenų būklę, funkciją ir galimus pažeidimus.

1. Kraujo tyrimai

Kepenų funkcijos tyrimai (LFTs arba liver function tests): įvairūs kraujo tyrimai, kurie matuoja tam tikrų fermentų ir kitų medžiagų, tokie kaip alaninaminotransferazė (ALT), aspartataminotransferazė (AST), alkalinės fosfatazės (ALP) ir bilirubino, lygius kraujyje. Šie fermentai padidėja, kai kepenyse vyksta uždegiminiai procesai ar pažeidimai.

Hepatito virusų antikūnų tyrimai: siekiant nustatyti hepatito virusų (A, B, C ir kt.) buvimą.

2. Ultragarso tyrimas (sonografija)

Ultragarso tyrimas yra neinvazinis būdas vizualizuoti kepenis ir aplinkinius audinius realiuoju laiku. Jis padeda aptikti kepenų dydžio, struktūros pokyčius, cistas, navikus ir kitas anomalijas.

3. Kompiuterinė tomografija (KT) ir magnetinio rezonanso tomografija (MRT)

Šie tyrimai padaro išsamius kepenų ir aplinkinių organų vaizdus, leidžiančius tiksliai įvertinti kepenų masę, aptikti navikus, cistas, abscesus ir kitus struktūrinius pokyčius.

4. Elastografija

Metodas, skirtas įvertinti kepenų audinio standumą, kuris gali rodyti fibrozės (raudonėjimo) ar cirozės buvimą. Transientinė elastografija (pvz., FibroScan) yra specifinis šios technikos variantas.

5. Biopsija

Kepenų biopsija invazinis tyrimas, kurio metu maža kepenų audinio dalis pašalinama naudojant adatą ir ištiriama po mikroskopu. Tai leidžia tiksliai įvertinti audinio būklę, nustatyti uždegimą, fibrozę, cirozę ar specifines kepenų ligas.

6. FibroTestas

Tai yra kraujo tyrimas, kuris padeda nustatyti kepenų fibrozės laipsnį be invazinių procedūrų. Jis vertina keletą kraujo parametrų ir naudoja algoritmą fibrozės laipsniui nustatyti.

Pagrindinės išvados apie kepenų atsinaujinimą

Kepenų atsinaujinimas yra stebuklingas biologinis procesas, suteikiantis vilties žmonėms, sergantiems kepenų ligomis, ar tiems, kuriems buvo atlikta chirurginė kepenų dalies pašalinimo procedūra. Kepenys yra vienas iš nedaugelio organų žmogaus organizme, turintis gebėjimą atsinaujinti ir atkurti savo funkcijas net po didelio pažeidimo ar dalies organo pašalinimo. Šis unikalus regeneracinis potencialas gyvybiškai svarbus ne tik individualios sveikatos, bet ir visos medicinos prasme, leidžiantis efektyviai gydyti įvairias kepenų ligas ir būkles.

 1. Regeneracinės galimybės. Kepenys gali atkurti prarastą masę ir funkcijas net po reikšmingo pažeidimo, dėl savo ląstelių – hepatocitų – gebėjimo aktyviai dalintis atsakant į sužalojimą.

 2. Svarbus vaidmuo virškinime. Kepenys ne tik sintetina būtinas medžiagas ir filtruoja toksinus iš kraujo, bet ir gamina tulžį, būtiną riebalų virškinimui ir absorbcijai.

 3. Mitybos ir gyvensenos įtaka. Sveika mityba ir gyvensena, ypač vengiant alkoholio ir riebaus maisto, yra svarbūs veiksniai, palaikantys kepenų sveikatą ir skatinantys jų regeneraciją.

 4. Maisto papildų vaidmuo. Tam tikri maisto papildai, įskaitant omega-3 riebalų rūgštis ir antioksidantus turinčius produktus, gali teigiamai veikti kepenų sveikatą, mažindami uždegimą ir skatindami regeneracinius procesus.

 5. Būtinybė reguliariai tikrintis sveikatą. Reguliarios sveikatos patikros ir atsargumas, pastebint bet kokius kepenų ligų simptomus, yra gyvybiškai svarbūs ankstyvai diagnozei ir sėkmingam gydymui.

Mokslas teikia vilčių tiems, kas serga kepenų ligomis, tačiau kiekvieno iš mūsų įsipareigojimas rūpintis savo kepenų sveikata yra nepakeičiamas veiksnys, užtikrinantis ilgalaikę gerovę.

Kepenų atsinaujinimo menas: kaip palaikyti šio gyvybiškai svarbaus organo sveikatą paveikslėlis